Слободан Стоядинович Десять заповедей поэта

„ДЕСЕТТЕ ЗАПОВЕДИ НА ПОЕТА”
Слободан Стоядинович (1948-2011 г.)
                Сербские поэты
                Переводы: Красимир Георгиев, Сергей Батонов


Слободан Стоядинович
ДЕСЕТТЕ ЗАПОВЕДИ НА ПОЕТА (перевод с сербского языка на болгарский язык: Красимир Георгиев)

               1. Не се навеждай над водата, за да не гледаш как твоето лице се тресе от удоволствието, че е път на пътищата.
               2. Не се крий в огъня и не се намятай с потомството му, онова, което е твое, не се намира в думите, а между тях.
               3. Не обграждай земята от човешките стъпала, както и от нозете на четирикраки и птици, а хвърляй в нея семето на живота, за да се целуват дните и нощите ти като близнаците на светлината: съмването и сумрака.
               4. Не дишай, като че ли си сам на света, защото дори и да си свят между световете, пак ще те стигне онова, което опростява всичко: любовта.
               5. Не пиши стихове по поръчка и за да угодиш някому, да получиш заплата или да получиш усмивка, а се надвеси над тази бездънна пропаст тогава, когато си сигурен, че имаш какво да кажеш на Бога.
               6. Не посвещавай стихове никому, защото онзи, който е всичко, няма име, а и да го има, толкова букви нито една книга не може да събере, и понеже посвещението на онзи, който е всичко, е невъзможно, другите посвещения са излишни.
               7. Не пиши романи, по-дълги от три страници.
               8. Не събирай членски книжки; върви след себе си, когато не си предопределен да вървиш пред себе си.
               9. Чети.
               10. Не пиши и не хвърляй пясък в очите на братята и сестрите си. Амин!


Слободан Стоядинович
ДЕСЯТЬ ЗАПОВЕДЕЙ ПОЭТА (перевод на русский язык: Сергей Батонов)

               1. Над водою не наклоняйся, чтобы не видеть, как расплывается лицо твое в удовольствии предвкушения, словно путь твой единственно верный.
               2. Не скрывайся в огне, но и в пепел не зарывайся: то, что хочешь сказать, не в словах заключается – между строк пребывает.
               3. След на земле не оставляй человечий, ниже звериный, ни птичий, жизни семя бросай в нее, дни и ночи твои чтоб любили друг друга как братья рассвет и закат.
               4. Дыхание затаи, словно ты в этом мире один, и даже если сияешь между мирами, время придет, и нагонит тебя всепрощение любви.
               5. Не пиши на заказ, ни кому-то в угоду, не продавайся – смеяться будут все над тобой и презирать. Встань над пропастью этой бездонной тогда только, будешь уверен если: есть что сказать тебе богу.
               6. Не посвящай никому стихов, ибо имени не имеет тот, кто собою являет все. Если ж имеет, то буквы его не способна вместить никакая книга. И раз посвящение тому, кто есть все, невозможно, иные все посвящения излишни.
               7. Страниц трёх превыше роман не пиши.
               8. Членские книжки не набирай, поспевай за собой, пока не готов себя обогнать.
               9. Читай.
               10. Не пиши, если братьям и сестрам своим можешь глаза засорить. Аминь!




---------------

Сръбският поет, преводач и литературовед Слободан Стоядинович (Слободан Стојадиновић) е роден на 2 май 1948 г. в гр. Ниш. Публикува поезия, проза и литературна критика. Автор е на стихосбирките „Временик” (1973 г.), „Темељник” (1978 г.), „Панорник” (1985 г.), „Данајски дарови” (1987 г.), „Карарука” (1990 г.), „Чудеова певања” (1992 г.), „Il suoko nero” (1992 г.), „Полицијски час” (1994 г.), „Данайски дарове” (1996 г.), „Песме” (1996 г.), „Рапсодија страха” (1998 г.), „Бројање до један” (1999 г.), „Униније” (2002 г.), „Можданик” (2003 г.), „Распасана команда” (2006 г.), „Крчанов блок” (2009 г.) и „Бројање до један” (2010 г.). Поезията му е превеждана на английски, френски, италиански, руски и български език. Умира на 11 април 2011 г. в Белград.


Рецензии
Десять заповедей поэта

1. Над водою не наклоняйся, чтобы не видеть, как расплывается
лицо твое в удовольствии предвкушения, словно путь твой единственно верный.

2.Не скрывайся в огне, но и в пепел не зарывайся: то, что хочешь сказать, не в словах заключается - между строк пребывает.
.
3.След на земле не оставляй человечий, ниже звериный, ни птичий, жизни семя бросай в нее, дни и ночи твои чтоб любили друг друга как братья рассвет и закат.

4.Дыхание затаи, словно ты в этом мире один, и даже если сияешь между мирами, время придет, и нагонит тебя всепрощение любви.

5.Не пиши на заказ, ни кому-то в угоду,
не продавайся - смеяться будут все над тобой и презирать. Встань над пропастью этой бездонной тогда только, будешь уверен если: есть что сказать тебе богу.

6.Не посвящай никому стихов, ибо имени не имеет тот, кто собою являет все. Если ж имеет, то буквы его не способна вместить никакая книга. И раз посвящение тому, кто есть все, невозможно, иные все посвящения излишни.

7. Страниц трёх превыше роман не пиши
8. Членские книжки не набирай, поспевай за собой, пока не готов себя обогнать.

9.Читай.

10.Не пиши, если братьям и сестрам своим можешь глаза засорить.
Аминь!

(с болгарского)

Сергей Батонов   23.09.2021 13:45     Заявить о нарушении
Спасибо, Сергей.
Здоровья Вам и вдохновения, друже.
К.

Красимир Георгиев   23.09.2021 14:16   Заявить о нарушении