Я хлеб у богатых просил... М. Богданович с белорус
ІІ
Я хлеб у богатых просил и молил,
Они ж мне каменья давали.
И эти каменья меж ними и мной
Стеною великою встали.
Всё выше и выше взрастает она
И многих лишает покоя.
Что будет, как дрогнет, как рухнет она,
Кого под собою укроет?
перевод с белорусского О. Гориславской
Багдановіч Максім
З песняў беларускага мужыка
ІІ
Я хлеба ў багатых прасіў і маліў, —
Яны ж мне каменні давалі;
І тыя каменні між імі і мной
Сцяною вялізнаю ўсталі.
Яна усё вышай і вышай расце
І шмат каго дужа лякае.
Што ж будзе, як дрогне, як рухне яна?
Каго пад сабой пахавае?
[1909]
Свидетельство о публикации №126062507585
