19 мая. Преподобный Иов Почаевский, игумен
Не силою власти, но постом и молитвою
Десяти лет отроком мир остави, во иноцех дванадесяти лет пострижеся, тридесяти во иерея поставлен бысть, игуменом Дубенским и Почаевским, пещеру себе в камени ископа, слезными ручьями землю орошал, и в столетнем возрасте тихо о Господе почил –
И в лике преподобных дивным Иовом, Почаевским чудотворцем, просиял!
Внемлите, православнии, о Иове –
Во Галиции, в Покутстей области, от родителей благочестивых, по прозванию Железо, в лето 1551-е рожденнем, во святом крещении Иоанн нареченнем,
Отроча еще чтению священных книг прилежа, жития Иоанна Лествичника, Саввы Освященного и Дамаскина в сердце своем запечатле,
Душевными стремленьми влеком, десяти лет от роду дом родительский оставив, в Угорницкий Спасо-Преображенский монастырь (в Карпатских горах) прииде,
Игуменом радостно прият бысть, двема летома по поступлении, дванадесяти лет от роду, во иночество пострижен бысть и Иовом наречен,
Ветхозаветному многострадальцу подражая, не именем токмо, но и делом.
I. В Угорницкой обители
В монастыре сем юный Иов всякому иноку угождаше, услуживая, в послушании кротце и смиренно пребываше. И толико преуспе в добродетели, яко бысть всем на позор и на пользу, и мнози от вельмож галицких стекахуся к нему, назидания ради. Тридесяти лет от роду, иерейский сан прият, хотя и отрекашеся по смирению.
II. В Дубенском Крестовоздвиженском монастыре
В то время князь Константин Острожский, поборник Православия, моляше игумена Угорницкаго отпустити блаженнаго Иова в обитель Дубенскую, дабы примером своим братию наставлял. И бысть игуменом тоя обители. Двадесять лет управляше, благочиние и устав Студийский введе, иезуитов обличаше, православие утверждаше. Но слава мирская тяготила его, и влекло его пустынное безмолвие.
III. На Почаевской горе
Пришед на гору Почаевскую, идеже обитель тогда только начинашеся, умолен бысть братиею игуменство прияти. Не оставив пустынных подвигов, каменную церковь вместо деревянной воздвиже, сад насади, озеро ископа. Самим руками своими труждашеся.
IV. Чудо от иконы Почаевския
Егда лютеранин Андрей Ферлей, наследник Гойской, отъя у обители чудотворную икону Богоматери и поругание ей творил, жена его, священныя ризы облекши, возболе тяжко. И не преста болезнь, дондеже икона возвращена бысть во обитель. Тако Сама Владычица заступися за дом Свой.
V. Подвиги пещерные
Близ обители ископа себе пещеру в камени, идеже часто уединяшеся, иногда на три дни, иногда на седмицу, в посте и молитве коленопреклоненно пребывая. Следы колен его доселе на камени зримы. Одежда его – власяница, тело – измождено, ноги – в язвах. Молчалив бяше, и всегда на устех его молитва Иисусова. Был милостив и незлобив: татя, укравшаго пшеницу, сам помог мешок донести, наставив о Страшнем Суде.
VI. Кончина и прославление
Достиг столетняго возраста. В 1649-м, ослабев, сдал игуменство, но до конца именовался строителем Почаевским. За неделю предсказа кончину, и 28 октября 1651-го года тихо о Господе почи.
В 1659-м, чрез седмь лет по погребении, митрополит Дионисий Балабан, трижды во сне от преподобнаго увещан, открыл гроб и обрете мощи нетленны. Оттоле многая чудеса источаются.
Память и наследие
Со именем Иова Почаевскаго
Связуется образ игумена-подвижника,
Иже десяти лет мир остави, столетним старцем в пещере на камени молился,
Студийский устав в обители насади, от униатов веру защити,
Ныне у Престола Божия о всей Церкви Православней молится.
Молитва преподобному Иову Почаевскому
«О, преподобне отче Иове, Почаевский чудотворче!
Ты, от юности иночество возлюбивый, дванадесяти лет постриг приявый,
Игуменом Дубенским и Почаевским бывый, пещеру в камени слезами оросивый,
Столетним старцем ко Господу отшедый, нетлением мощей прославленный,
Моли Христа Бога,
Да даст и нам терпение в подвизе, смирение в славе и любовь к безмолвию,
Да сподобимся и мы Царствия Небеснаго,
Идеже ты со всеми преподобными отцы, в Почаевстей обители просиявшими, пребываеши!
Аминь!»
Заключительное слово
Глас от Лавры Почаевския:
«Кто с верою призовет Иова преподобнаго –
Тот обрящет помощь в терпении скорбей и напастей,
Кто во гонениих за веру помощь его попросит –
Той получит укрепление и дерзновение.
Ибо не оскудевает
Предстательство дивнаго игумена,
Иже сто лет в иночестве подвизавшагося,
О всех, с верою и любовию к нему притекающих!»
Свидетельство о публикации №126051901404