Устав чтения канонов и акафистов

Устав чтения канонов и акафистов.
~~~

Молитвами святых отец наших, Господи Иисусе Христе, наш Боже, нас помилуй. Аминь.

Слава Те, наш Боже, слава Те.

(от Пасхи до Вознесения)
Христос воскресе из мертвых, смертию смерть порушив и вложенным во гробех живот даровав.  (3 р.)

Царю Всевышний, Утешитель, Душе истины, Иже на месте всяком присутствуяй и вся исполняяй, да благих Сокровище да Подателю жизней, прииди и вселись в ны, и очисть ны от всякия скверны, и спаси, души наша, Благий.

Святый Господи, Святый Сильный, Святый Превечный, помилуй нас.
(Читается трижды, с крестным знамением и поясными поклонами.)

и Слава Отцу и Сыну и Духу Святому, и ныне и присно и в веки веков. Аминь.

Пресвятая Троице, нас помилуй; Господи, очисти грехи наша; и прости, Властитель, наша беззакония; Святый, посещая, исцели немощи наша, за имя Твое.

Господи, помилуй. (Трижды.)

Слава Отцу и Сыну и Духу Святому, и ныне и присно и в веки веков. Аминь.

Отче наш, Иже еси на высотах вселенских! И святится имя Твое, да приидет Царство Твое, да будет воля Твоя, яко в выси, и на земли. Нам пищу нужную подаждь нам днесь; и остави долги наша, якоже и мы оставляем должникам нашим; и не введи нас во искушение, но избавь нас от лукаваго. Якож Твое есть Царство и Сила, и Слава Отца и Сына и Святаго Духа и ныне и присно и в веки веков. Аминь.

Господи, помилуй. (12 раз.)

Слава Отцу и Сыну и Духу Святому, и ныне и присно и в веки веков. Аминь.

Приидите, и поклонимся ниц Цареви, да Богу. (Поклон.)

Приидите, с поклоном и приклонимся Христу, нашему же Цареви, да Богу. (Поклон.)

Приидите, с поклоном и приклонимся Самому Господу Христу, нашему же Цареви, да Богу. (Поклон.)

Стих 142
Господи, услыши молитву мою, внуши моление мое в Твоей истине же, услыши мя в правде Твоей, и не вниди в суд с Твоим рабом, якож не извинится и перед Тобою всяк живый. Яко погна враг душу мою, смирил есть в землю живот мой, посадил мя есть в темных, яко и мертвыя века. И уны в мне же мой дух, в мне же смятеся сердце мое. И помянух древние дни же, научихся и в всех делех Твоих, в творениих руку Твоею научахся. И воздех к Те руце мои, душа моя якож безводная Те земля. О, Боже, скоро услыши мя, исчезе дух мой, не отврати; же от меня лица Твоего, да уподоблюсь низходящим в ров. Слышану сотвори ми заутра благость Твою, якож на Тя уповах. Скажи ми, Господь, путь, в кой пойду, ибо я возношу к Те душу мою. Изми же мя от враг моих, Господь, к Те да прихожду. Мя научи Твою творить волю, якож Ты еси Бог мой. Дух Твой благий наставит мя на землю праву. Из-за Имени же, Господи, Твоего живиши мя правдою Твоею, изведеши от печали душу мою и Твоей да благостию уничтожиши враги моя и погубиши вся стужающие души моей, яко аз раб Твой есмь.

Слава Отцу и Сыну и Духу Святому, и ныне и присно и в веки веков. Аминь.

Аллилуия, аллилуия, аллилуия, и слава Те, Господи. (Трижды.)

затем поется тропарь святому или Празднику.

и Стих 50-й.

Помилуй, Господи, мя по велицему благосердию Твоему, и по щедрот Твоих множеству беззаконие мое очисть. Наивяшще умый мя от беззакония моего же, от моего же греха очисти мя; якож беззаконие мое аз знаю, и грех мой пред мною есть выну. Те Единому согреших да лукавое сотворих пред Тобою, яко и да обеляем в словесех Твоих, да победиши внегда судить Ти. Се такоже, в беззакониих зачат есмь, и во гресех мя роди мати моя. Се такоже, возлюбил еси истину; да безвестная и тайная премудрости Твоея явил ми еси. Окропиши мя иссопом, и очищуся; умой мя, и вяще снега убелюсь. Слуху моему и счастие неизреченное даси и ликование; возвеселятся смиренныя кости. ОтвратИ ж лице Твое от грех моих и да беззакония вся моя очисти. Сердце чисто созижди в ми, Господи, и дух прав обнови во утробе моей. Не отвержи ми от лица Твоего, Духа Твоего Святаго от меня не отыми. Воздаждь ми велие счастие спасения Твоего, да утверди Духом Властительным мя. Научу беззаконныя Твоим путем, и нечестивые к Те да обратятся. Избави мя от кровей, спасения також моего Боже и Господи; возвеселится язык мой правде Твоей. Господи, устны мои отверзеши, и уста моя Твою хвалу возвестят. Яко аще восхотел бы еси жертвы, дал бых убо: и всесожжения не ублагъволиши. Жертва Богу дух сокрушен; сердце сокрушенно и смиренно Бог не уничижит. Ублажи, Господи, Твоим благволением Сиона, и созиждутся стены Иерусалимския. Тогда благъволиши жертву правды, возношение и всесожегаемая; тогда же воздвигнут на oлтарь Твой тельцы.

читаем Акафист или Канон.

по окончаньи чтения Акафиста :

(от Пасхи до Вознесения:

Всклицаше Ангел Благодатной: Дево, Чистая, ликовствуй ! И всклицаю вновь: ликовствуй ! Твой Сын воскресе тридневен от гроба и мертвыя воздвигнувый; человецыи, веселитеся! Светися, светися, новый Иерусалиме, слава бо и Господня на те возсия. Ликовствуй нынче и веселись, Сион. Ты же, Чистая, красуйся, о, Богородица, о востаньи Рождества Твоего.)

Достойно есть яко воистинну блажить Ти, Богородицу, Присноблаженную Пренепорочную и Матерь нашего Бога.
Честнейшую Херувим и Славнейшую вне споставления Серафим, вне истления рождшую Слова Бога, Богородицу истинную Тя и величаем.

Святый Господи, Святый Сильный, Святый Превечный, помилуй нас. (Трижды)

Пресвятая Троице, нас помилуй; Господи, очисти грехи наша; и прости, Властитель, наша беззакония; Святый, посещая, исцели немощи наша, за имя Твое.

Отче наш, Иже еси на высотах вселенских! И святится имя Твое, да приидет Царство Твое, да будет воля Твоя, яко в выси, и на земли. Пищу нам нужную подаждь нам днесь; и остави долги наша, якоже и мы оставляем должникам нашим; и не введи нас во искушение, но избавь нас от лукаваго. Якож Твое есть Царство и Сила, и Слава Отца и Сына и Святаго Духа и ныне и присно и в веки веков. Аминь.

Господи, помилуй.  40 раз.

Слава Отцу и Сыну и Духу Святому, и ныне и присно и в веки веков. Аминь.


Честнейшую Херувим и Славнейшую вне споставления Серафим, вне истления рождшую Слова Бога, Богородицу истинную Тя и величаем.

Господи, аще и кою молитву прочитал без внимания, и рассеялся в помыслах, прости мя и спаси да благостией Твоей. Да благодарю Тя, о, Боже, что даруешь грешному мне же силы на молитвы.
————————————

####  на "Господи, помилуй." 40 раз

легко считать, крестясь.
на каждое прикосновение : Господи, помилуй.

———  40 раз = 10 крестам.


Рецензии