Эле дэ сез бар, классташларым!..
Безне якынайтты нигэдер...
Картаябыз, бик нечкэрэ кун,ел,
Сезгэ тартыла шун,а курэдер.
Кун,елдэге белэн булешэбез,
Ихлас хислэр ташып тугелэ...
Шылтыратып хэллэр белешэбез:
Без сон, чит кешелэр тугел лэ.
Иртэн, хэере белэн тан,нар туса,
Рузилэ ж,ибэрэ «булэклэр».
Иртэм иртэ тугел, яудырмаса
Классташ дустым матур телэклэр.
Сердэшем ул - эшчэн классташым,
Ул хэрвакыт мине искэртэ:
«Бэлеш пешер буген, камыр басып,
Ятма коне буе мэктэптэ!»
Мэгъдэния классташым белэн
Балачакка кайтып урыйбыз:
Картый-картэтэйлэр исеме кергэн,
Дога эрвахларга юллыйбыз.
Алтмыш яшем тулган конне безгэ
Шылтыратты ике классташым.
Котмэдем дэ, алар мине эзлэп,
Еллар аша юллап табасын.
Флун белэн, онытылып, ерак
Балачакка кайтып киткэнбез.
Ике сэгать, хатирэлэр барлап,
Доньябызны онытып беткэнбез.
Классташым! Уйламадым, фэкать,
Синен, шундый якын икэнен,!
Очрашмыйча, сойлэшмичэ яшэп,
Сизмэгэнбез гомер уткэнен...
Ревнер дустым бер сорады шулай:
«Рэнж,еткэнем юкмы сине? -дип.
Бик телчэн идем бит узем болай,
Кыерсыткан булсам, гафу ит!»
Юк, дускаем, искэ тошми бер дэ
Синен, тупас, усал чакларын,
Игелекле иден,: хэтеремдэ
Кешелекле булып сакландын,.
Зофэр классташым эле генэ
Шылтыратты: Элмэткэ бара.
«Кучтэнэчлэр кертер идем менэ:
Кайда тора Люция апа?»
Бик оялчан иден,, классташым.
Кун,ел турлэрен,э кермэдем.
Олы йорэген,не,сабакташым,
Культуран,ны элек курмэдем.
Кемлеген,не бик куп еллар элек
Курергэ иде бит, югыйсэ:
Картыйларнын,керешеп, хэллэр белеп,
Бергэ яшэулэре бик истэ.
Синен, бабан, игелекле булды,
Ачып сала иде кун,елен.
Бэлэкэй булсам да сизеп тордым,
Анын, безгэ чит-ят тугелен.
Тэусиякэй! Бик ж,уелып калган
Сезнен, туегызда булганым!
Бу мэж,лескэ эзерлэндем алдан,
Исемдэ бик горурланганым.
Колэч йозле, кин, кун,елле дустым!
Ж,ин,еп чыктын, авыр киртэлэр!
Горурланам: син бик кочле булдын,.
Бэхетле бул! Миннэн шул телэк!
Синен, тормышын,ны карап барам:
Бар да ж,итеш, матурсын,, курэм!
Хатларын,а хормэт белэн багам,
Монэсэбэтен,не бик белэм!
Тетрэндерден,: кинэт кенэ киттен,
Айратыбыз, Хасмух, дустыбыз!
Улемен, алдыннан ялкытыплар беттен,
Еш шылтыраттын,....Китте ушыбыз!
Жырлар иден, гармун койли-койли!
Мэж,леслэрнен, булдын, турендэ!
Хушлашмыйча, мэзэк сойли-сойли
Киттен,...Укенеч салып кун,елгэ...
Илдар куршем, перфекционист егет!!!
Артык иртэ доньядан киттен,!
Дуслар булып кына йоргэн идек,
Ошаткансын, икэн, ишеттем...
Ак карлардан укып кына курдем
Синен, хислэрен,не, эчкерсез...
Шушы юллар, догам булып, минем,
Яшьлек ж,авабымны ж,иткерсен.......
Донья инде донья булмый, эгэр
Гел идеаль булса кешелэр...
Минем максат: саф матурлык, мэгэр ,
Андыйларын искэ тошермэм...
Классташларым, кысам кулыгызны!
Хэрчак минем белэн булыгыз!
Исэн булып, тормыш юлыгызны
Бэхетлэргэ кумелеп узыгыз!
11 сентябрь, 2020 ел
Свидетельство о публикации №120091105999
Римма бик зур рахмат,, яшь чаклар, матур чакларны иска тошерган очен сина ходай саламатлек хам озын гомерлар бирсен, 👍👍⭐♥
Класс! 1
Rimma С Тответила таусии
Рэхмэт, Тэусия😍🥰
Альфиса Назмутдинова (Сафиуллина
hэр жэмлэгэ кушылам.👍
Класс! 1
Rimma С Тответила Альфисе
Рэхмэт, Элфисэ апа!❤
Рафиса Миндикаева
Бигерэк матур язгансын, кунелемнэн миндэ сезнен белэн булдым👍🥰
Класс! 1
Rimma С Тответила Рафисе
Рэфисэкэем! Рэхмэт! Син безне белэсен,. Тогда мы очень-очень борзые были, прости! Подростки уж:-$ :-$ :-$ :-$ :-$ (ch)
Рузиля Гарифуллинаответила Rimma
Римма,рэхмэт классташларга багышлап матур истэлеклэрен очен!Фотолар астына нигэ елларын язмадын?
Класс! 1
Рузиля Гарифуллина
Хэр Чак Унышлар юлдаш булсын! Тазалык саулык насыйп итсен Ходай!
Класс! 2
Rimma С Тответила Рузиле
Синен, фотолар бит, Рузилэ. Рэхмэт. Хэзер язам
Рузиля Гарифуллина
Аз гына да узгэрмэгэненне курсеннэр!10 класс и беренче курс студенты!
Класс! 1
Рамиля 🌻🌺🌹
Римма! Каян табасын син шул чаклы тирэн мэгънэле татарча сузлэрне? Институтта да, мэктэптэ дэ и в быту гел русча гына сойлэшеп йори иден бит! Кунелен тулы эйтелмэгэн хазина булган! Энжелэр кебек тэгэри дэ тэгэри дусларга, якыннарга, сабакташларга мэдхия! Синен белэн сабакташларыннын тормыш юлына байкау ясадым, берчэ горурландым, берчэ эрнедем югалтулар куреп... Рэхмэт, дускаем ,эчкерсез шигырь юлларына!
Класс! 2
Rimma С Тответила Рамиле
Татарский изучаю заново, Рамиля. Работаю со словарями. Синонимы изучаю. О стихосложении читаю.... и т.д. Рэхмэт, дустым! ❤ (ch) (lo)
Rimma С Тответила Рузиле
10 класс белэн 1 курс арасында ара бик куп тугел(fr). Кая узгэреп була ул арада
Rimma С Тответила Рамиле
Югалтулар бар эле тагын да, Рэмилэ. Тимерханов Айрат, Ридэбез китеп бардылар. Икесен дэ бигрэк жэл. Бер шигырьгэ сыйдырып бетереп булмый барысын да, болай да бик озын килеп чыкты. Тагын да бер рэхмэт
Rimma С Тответила Рамиле
Классыбыз бик эйбэт иде. Кубесе укырга омтылып торган кешелэр... Куп укый идек, сочинениеларны бик яратып яза идек. Фэнисэ апа бик яратты безне.
Класс! 1
Рузиля Гарифуллина
Рядом с фотками 1976,1978 гг,я имею ввиду нынешние,2020 года.Ты же такая же осталась,а с годами в весе чуть-чуть прибавили уж все
Класс! 1
Rimma С Тответила Рузиле
Нуууу, Рузиля, ты льстишь мне. Переборщила. Ты что?! 60 яшь. Монда 18. Узгэрми буламени. Менэ шулай комплимент эйтергэ генэ тора ул безнен, Рузилэ👏 👏 👏 :-) (ch) :-$ :-$ :-$ :-$ :-$. Рэхмэт, дускаем!❤
Рузиля Гарифуллина
Безнен класс беренче булып урта мэктэпне тэмамлады бит.Три года главенство у нашего класса было.А кто среднюю школу в Базытамаке и В Андреевке заканчивал, кто потом в вузы поступили,для Кужбахтинской школы заслугой не считалось же. Класс очень сильный был, конечно.
Класс! 1
Rimma С Тответила Рузиле
Ты права. Сильный был, в основном класс. Нагимова Фаниса вспомнила... Юморной был... Хохотал беспрестанно!!! Был ОЧЕНЬ ДОБРЫЙ. Не забудется! Какая-то доброта, идущая из глубины, из семьи... Он жив-здоров, Рузиля?
Rimma С Тответила Рузиле
Шулай булсын инде, Рузилэ. Син яшен,не сизмисен, ахрысы, бу кадэр хэрэкэтчэн булуын, белэн:-D :-D :-D :-D :-D Мин сизэээээм;-) :-)
Рузиля Гарифуллина
Да,Фанис жив,так и не женился.У Альфата на свиноферме работал.Год 2011 я ездила за поросятами весной в Тазеево,им гостинцы брала.Помню он две полутора литровых берёзового сока мне отправил.
Класс! 1
Рузиля Гарифуллина
Спасибо за добрые слова!Йорэк 17 Дэ,кунел 18 Дэ!Картаерга вакыт юк!😃😃
Класс! 1
Rimma С Тответила Рузиле
Узнаю Фаниса. Хотя бы по гостинцам! 👍 2 недели назад только Флюн мне про эту свиноферму говорил. Натерпелся, короче. Но это другая тема и другая проблема... К счастью😊
Rimma С Тответила Рузиле
Шулай картаймыйча ж.ир ж,имертеп яшэргэ язсын, Рузилэкэем!👏 👍 ❤
Рузиля Гарифуллина
Алла бирсен!Мысли имеют свойство материализоваться,так что про старость мысли прочь!
Класс! 1
Рамиля 🌻🌺🌹ответила Rimma
Рида? Озын, бакыр чэчле кыз! Кызганыч! Авыр туфрагы жинел булсын!
Класс! 1
Rimma С Тответила Рузиле
Конечно прочь!😇😆
Rimma С Т
Эйе. Бакыр чэчле кыз. Фотода ул бар . 1 нче рэттэ кара олимпийкада утыра. Узенэ бер торле кешелекле иде, мэрхумэ
Rimma С Т
❤️
LIUTSIA Aльдамова
Шигырь бик эчтәлекле язылган,бик охшады миңа,Римманың классташларының бик күбесе белән мин таныш идем инде,ә менә шигырьне укыгач,бигрәк тә якын булып калды...Риммада психологик,фәлсәфи яктан сиземләү бик зур,минемчә.Классташ Зөфәр Гилязев турында язылган монда,мин дә бер-ике сүз әйтү урынлы булыр.Әйе,килде Зөфәр,малаен гына алып килеп таныштырырга өлгермәде әлегә.Бик жылы ,матур тәэсир калдырды миндә авылдашыбыз,тәрбияле ,бар яклап та матур.Балаларын да Илира белән бик яхшы итеп тәрбияләгәннәр,хезмәт сөючән балалар үстергәннәр.Илираның жаны жәннәттә булсын!Зөфәргә сабырлык,киләчәктә матур тормыш телим.
Класс! 1
Rimma С Тответила LIUTSIA
Рэхмэт, апа!😍
Мусульманка Сарварова
Уф Римма шигырынны укыгач авылга мактапка кайтып килдем.Молодец умница.Шундый матур шигыр язгансын
Класс! 1
Мусульманка Сарварова
Класс! 1
Лена Lena
«Классташлар»-читтэн торып сез минемдэ классташлар булдыгыз бит( кемнен абыйсы апасы бар мине анлар) . Мин бэлэкэй чакта детсадка йормэдем , остэлдэ рэсемле китап урынына гомум тошкэн фото сурэтлэр иде мин аларны жентеклэп бик куп тапкыр карай идем , абый укудан кайткач исемнэрегезне сорап хэр берегезне яттан белдем , кемнен ничэле алганын нэрсэ эшлэгэнен сораша идем -сирэк кенэмин ялкыткач тагы сорайсын син аларны белмэйсен нигэ кирэк сина дигэч бераз сорашмай торадыр идем дэ тагы кабат башлай идем 😄,бу фотода барсыда мина таныш , хэр берегезнен усмер вакытыгыз фотоларда минем кузэтудэ булды 😀. Исэн сау , бэхетле яшэгез «класташлар». Эле дэ сез бар «классташларым»!
Класс! 3
Лена Lena
Илдар абыйнын остендэ спортлото уенын уйнап ,70сум акча отып шул акчага алынган костюмы . Аны нык яратып аеруча нык похтэлек , саклык ( как у перфекциониста ) белэн киеп туздырды 😊
Класс! 3
Рузиля Гарифуллина
Ильдар артык куп суз сойлэми генэ ,кыска гына итеп узенекен эйтеп куяр иде.Без укытучылар остэленэ терэлеп торган беренче рэттэ мин,Ридэ,Тэусия утырдык.Э безнен артта Илдар,Фандавис и Ревнер утырдылар.Илдар уз алдына Максат куеп,омтылыш белэн тырышып укый иде.Максатына армиядан кайткач иреште,тик гомере кыска булды. Ходайга да Анда яхшы кешелэр кирэк дилэр бит.Урыны ожмахта булсын!
Класс! 2
Rimma С Тответила Лене
:-) (lo) ❤Рэхмэт, Лена. Действительно, Илдар - был перфекционист во всем, во всем стремился к совершенству(ch)
Rimma С Тответила Рузиле
❤Рэхмэт, Рузилэ. Эйе. Илдар бик тыйнак иде. Куп сойлэнми иде.
Rimma С Т
Барыгызга да рэхмэт, дусларым, авылдашларым, лайкларыгыз, комментарийларыгыз очен!!!!❤ :-)
Класс! 2
Римма Сагадеева 14.04.2026 16:40 Заявить о нарушении
