Николай Дялков - Още за вятъра

Дали този есенен, кискащ се вятър
баща е на сивата, тъмна тъга?
Дали я разнася навред по земята,
или точно тука? На мен? И сега?

А може би аз съм на грешна октава.
И може би вятърът тръгва от мен.
Не зная след него какво ми остава.
Щурецът ми шепне: - И утре е ден!

Аз този щурец цял живот го познавам.
Край мен ли, във мен ли - все пее си той.
Потъвам във дупка, а той ме спасява...
Та, ветре, свири на тъгата "Отбой"!

(перевод Стафидова В.М.)

Ещё о ветре

Не зря в эту осень хихикает ветер
Зелёной тоски всемогущий отец
Её он разносит по белому свету
А может быть мне, одному, наконец.

А может быть я на фальшивой октаве
И ветер бежит от меня в ивнячок
Он столько вопросов нерешенных оставит
Будет утро и день, - успокоил сверчок

Ах этот сверчок, я давно его знаю
Во мне или рядом но песня звучит
Тону безнадёжно – меня он спасает
Даст ветру команду – тоска замолчит.


Рецензии

С 3 по 5 июля состоится Литературный фестиваль в Этномире. В программе – семинары известных поэтов и писателей, поэтический конкурс, посвященный Году единства народов России, книжная выставкая-ярмарка. Приглашаем принять участие →