Шал

А ритъмът стиховен ме увлича
до степен да говоря наизуст.
Завчера казах, че съм сянка птича
или снежинка, мамеща на вкус.

Обаче сбърках. Де да бях по-зорка,
щях просто да съм проза в резеда
и плач по Пушкин, Лермонтов и Лорка,
и може би угрижена следа,

или пък даже - липса на такава
по дългия и криволичещ път,
от Лондонски щурци дотук проправен,
макар че вън натрупал е снегът.

Да бях се в сричка спънала и втора,
да проумея тъжността, уви,
на този неотварян век прозорец
към хората със есенни съдби.

Но аз, нали съм Снежната кралица
и нямам вещ гледец за участта
на оня, тръгнал уж към мене, рицар -
седя си тук и римен шал плета.


Рецензии

С 3 по 5 июля состоится Литературный фестиваль в Этномире. В программе – семинары известных поэтов и писателей, поэтический конкурс, посвященный Году единства народов России, книжная выставкая-ярмарка. Приглашаем принять участие →