Александр Михайлович Гликберг Саша Чёрный Простые

„ПРОСТЫЕ СЛОВА”
Александр Михайлович Гликберг – Саша Чёрный (1880-1932 г.)
                Перевод с русского языка на болгарский язык: Красимир Георгиев


ОБИКНОВЕНИ ДУМИ
                В памет на Чехов

В наште дни на месечни успехи
с генийчета, пишещи в захлас,
само ти, тревожно-мъдри Чехов,
с всеки ден по-близко си до нас.

Сам не вярваш, но зовеш и будиш,
доразриваш ямите докрай
и с безпомощна насмешка съдиш
оскърбили Бог, земя и рай.

Ти живя сред нас тъй нежен, ясен,
тъй безкрайно земен, прям бе ти –
гледаше света ни строг, нещастен,
мъчеха те наште голоти.

И замина! Болно ни е, диво:
много книги, о, всекнижна страст!
Всеки ден кръгът проклет се свива,
но вериги „чеховски” са в нас...

Ти разкри, разтваряйки припряно
гнойни рани – смях и плач, и гмеж.
Днес наяве всичко е. Как срамно
виждаш, знаеш, не очакваш, мреш!


Саша Чёрный
ПРОСТЫЕ СЛОВА
                Памяти Чехова

В наши дни трехмесячных успехов
И развязных гениев пера
Ты один, тревожно-мудрый Чехов,
С каждым днем нам ближе, чем вчера.

Сам не веришь, но зовешь и будишь,
Разрываешь ямы до конца
И с беспомощной усмешкой тихо судишь
Оскорбивших землю и Отца.

Вот ты жил меж нами, нежный, ясный,
Бесконечно ясный и простой, –
Видел мир наш хмурый и несчастный,
Отравлялся нашей наготой...

И ушел! Но нам больней и хуже:
Много книг, о, слишком много книг!
С каждым днем проклятый круг всё уже
И не сбросить „чеховских” вериг...

Ты хоть мог, вскрывая торопливо
Гнойники, – смеяться, плакать, мстить.
Но теперь всё вскрыто. Как тоскливо
Видеть, знать, не ждать и молча гнить!

               1910 г.




---------------
Руският поет, писател, публицист и преводач Саша Чорни (Александр Михайлович Гликберг – Саша Чёрный) е роден на 1/13 октомври 1880 г. в Одеса. Завършва Хайделбергския университет в Германия (1908 г.). Първата му публикация е във в. „Волынский вестник” през 1904 г. Публикува сатирични стихове и фейлетони в списания и вестници като „Зритель”, „Альманах”, „Журнал”, „Маски”, „Леший”, „Сатирикон”, „Современный мир”, „Аргус”, „Солнце России”, „Современник”, „Киевская мысль”, „Русская молва”, „Одесские новости” и др. Умело съчетаващ в творчеството си политическата сатира и хумористичната лирика, той създава ново направление в руската литература. През 1918 г. емигрира в Литва, Германия и Италия, а от 1924 г. живее във Франция. В чужбина работи в издания като „Руль”, „Сегодня”, „Сполохи”, „Воля России” и „Грани”, издава алманаха за деца „Русская земля”. Автор е на стихосбирките „Разные мотивы” (1906 г.), „Всем нищим духом” (1908 г.), „Невольная дань” (1909 г.), „Сатиры” (1910 г.), „Сатиры и лирика” (1911 г.), „Жажда” (1923 г.), на книгите с разкази и повести „Несерьёзные рассказы” (1928 г.), „Чудесное лето” (1929 г.), „Солдатские сказки” (1933 г.), на книгите за деца „Сон профессора Патрашкина” (1924 г.), „Дневник фокса Микки” (1927 г.), „Кошачья санатория” (1928 г.), „Румяная книжка” (1930 г.), „Белка-мореплавательница” (1932 г.) и др. Умира на 5 август 1932 г. в гр. Леванда, Франция.


Рецензии
За много години, Красимире!Желая Ви здраве, вдъхновение и повече светли и "тревожно-мъдри" мисли! Задочно познавам част от творчеството Ви от "Литературен свят". Сега вече - и от СТИХИ.РУ. Чест и почитания за всичко, което правите! Аз съм отскоро на това поприще и продължавам да се уча. Радвам се, че във Ваше лице намирам още един учител! С уважение:Дафинка Станева

Дафинка Станева   07.01.2013 19:29     Заявить о нарушении
Привет, Дафинке. Благодаря за топлата връзка и за чудесните пожелания. Радвам се на нашето познанство! Ще посещавам често Вашата страница, идвайте ми и Вие на гости!
☼ ,,
о(•¿•)о
<(♫)>
._/^\_
С дружеско уважение,
Красимир

Красимир Георгиев   07.01.2013 20:15   Заявить о нарушении
Благодаря за поканата! Слава Богу, че човечето с ампутираното сърце вече пее! Над него е Слънцето - значи...ще живеем и с неговата мъдра светлина, и с протуберансите му. Въпреки сянката на простащината! Д.Ст.

Дафинка Станева   07.01.2013 20:25   Заявить о нарушении
На это произведение написаны 4 рецензии, здесь отображается последняя, остальные - в полном списке.